Od 65 lat goprowcy ratują życie turystom!

Od 65 lat goprowcy ratują życie turystom!
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Grupa Krynicka GOPR obchodzą w tym roku 65. lecie. Z tej okazji w krynickiej Pijalni Głównej odbyła się uroczystość, podczas której wręczono m.in.: Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie
 
Do Krynicy-Zdroju zjechali goprowcy z całej Polski. Wśród zaproszonych gości zalazły się służby mundurowe, w tym przedstawiciele WOPR, Policji, Straży Pożarnej. Nie zabrakło osoby reprezentującej prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, wicewojewody Małopolskiego Józefa Gawrona, przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, WOPR, burmistrza krynickigo uzdrowiska Dariusza Reśki, a także Jana Łuszczewskiego – prezesa Zarządu Głównego GOPR.
    Początki ratownictwa górskiego związane są z rozwojem turystyki górskiej w Tatrach na przełomie XIX i XX wieku. Zwiększył się ruch na szlakach, ale i zwiększyło się zapotrzebowania na niesienie pomocy. W 1909 roku, po tragicznym wypadku Mieczysława Karłowicza w okolicach Kościelca, powołano to życia Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie, którego naczelnikiem został Mariusz Zaruski. Po II zakończeniu Wojnie Światowej TOPR wznowił swoją działalność. W tym czasie ruch turystyczny rozwinął się również poza Tatrami, dlatego powstały grupy górskie Karpat i Sudetów. Jesienią 1952 roku zorganizowano kursy ratownictwa górskiego w Szczyrku, Krynicy oraz schronisku PTTK „Samotnia” w Karkonoszach. Na zakończenie odbyły się zebrania założycielskie ratowniczych sekcji terenowych GOPR. Między innymi wówczas powstała Krynicka Grupa GOPR - 14 grudnia 1952 roku.
   Z okazji jubileuszu starosta nowosądecki przyznał jednostce nagrodę finansową oraz Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie. - Dziękuję za codzienną gotowość do niesienia pomocy, ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa odpoczywających w regionie turystów oraz mieszkańców Sądecczyzny – mówił starosta Marek Pławiak. – Wasza praca jest trudna i niebezpieczna, wymaga wielkiej wiedzy i umiejętności. Nie zważając na to, codziennie ratujecie ludzkie życie i zdrowie. Bardzo za to dziękuję!
   Grupa Krynicka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymała Złote Jabłko Sądeckie oraz nagrodę finansową, którą odebrał Michał Słaboń – szef Grupy Krynickiej GOPR. Złotymi Jabłkami Sądeckimi wyróżniono: Roberta Koguta, Grzegorza Suskiego, Janusza Rutkę, Łukasza Smetanę, Piotra Maślankę i Romana Hasiora. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Maciej Więcek, Marek Kotarba, Tomasz Kościsz i Antoni Piotrowski.

(MK) fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica