Odnaleziona Księga Pamiątkowa zachwyca bogactwem informacji!

Odnaleziona Księga Pamiątkowa zachwyca bogactwem informacji!
Wczoraj (22 kwietnia) w Nowym Domu Zdrojowym – w ramach rozpoczynających się obchodów 220. lecia uzdrowiska - burmistrz Dariusz Reśko zaprezentował odnalezioną Księgę Pamiątkową Zakładu Zdrojowego. Rarytas zawiera wpisy m.in. znanych polityków, wojskowych, duchownych, artystów, którzy odwiedzili Krynicę w latach 1881 – 1937. Odnazlezione żródło historyczne zachowało się w bardzo dobrym stanie.

W Krynicy – Zdroju było bardzo dużo różnego rodzaju ksiąg  pamiątkowych, wydawanych przy wszelkich okazjach. Zapisywano w nich ważne wydarzenia z dziejów uzdrowiska. Jedna z takich ksiąg zaginęła. – „W styczniu bieżącego roku zgłosiła się do mnie mieszkanka Krynicy informując, że dysponuje pewnym ciekawym eksponatem z dziejów miasta. Okazało się, że jest to zaginiona Księga Pamiątkowa Zakładu Zdrojowego, zawierająca cenne wpisy z lat 1881 - 1937. - opowiadał burmistrz Dariusz Reśko, prezentując odnalezioną perełkę historyczną w białych rękawiczkach. Włodarz uzdrowiska uznał, że powinna się ona znaleźć w zbiorach gminy, dlatego – po przeprowadzeniu wszelkich czynności prawnych – miasto odkupiło księgę od kryniczanki, która pozostaje anonimowa. Jej śp. ojciec przechował księgę w okresie okupacji, a potem – czasy były zbyt niespokojne, aby ją ujawnić.
     Księga zawiera niesamowite wpisy m.in.: Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego córek, prezydentów II RP Ignacego Mościckiego i Stanisława Wojciechowskiego oraz ich małżonek, generała Edwarda Rydz – Śmigłego czy ministra Władysława Grabskiego. Ostatnim jest wpis księżnej Julianny, następczyni tronu holenderskiego, która wraz z mężem przebywała w luksusowym hotelu Patria. - "Tych wspaniałych nazwisk jest naprawdę wiele i trudno wymienić wszystkie. Jednym z pierwszych jest wpis z 1883 r. należący do przyjaciela Adama Mickiewicza, poety Antoniego Edwarda Odyńca. Po jego wizycie w Krynicy zrodził się pomysł wzniesienia pomnika Mickiewiczowi – mówiła Magdalena Krzeszowska, dyrektor Biblioteki Publicznej. Nie wszystkie wpisy umieszczone w księdze bibliotekarki rozszyfrowały. Oprócz nich w księdze są również ryciny, w tym także barwne. Skórzaną okładkę dzieła wykonał krakowski introligator Robert Jahoda (1862 – 1947), autor wielu artystycznych opraw wydawniczych i obrazów. - Cieszę się, że księga powróciła do własności publicznej, miasta i gminy. Zrobimy wszystko, aby udostępnić ją szerszemu gronu odbiorców” – podsumował burmistrz. 
 
Tekst red. Małgorzata Kareńska fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica