Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…

Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…
Msza Święta rozpoczęła tegoroczne (26 sierpnia) Dożynki Gminne w Bereście. Następnie na stadionie sportowym odbyły się uroczystości poświęcone świętu plonów.

Po Eucharystii podzielono dożynkowy bochen chleba. W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły ludowe z Muszynki, Tylicza, Mochnaczki Wyżnej i Niżnej, Berestu, Piorunki i Czyrnej. Nie zabrakło wielkiego grillowania czy degustacji potraw regionalnych. Wspólna zabawa zaproszonych gości i poszczególnych sołectw trwała do późnych godzin wieczornych.
*****
Dożynki są świętem plonów, połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Mają charakter religijny i ludowy charakter, powiązany z zabawą. W kościele wierni dziękują Bogu i Matce Bożej za obfite plony. Następnie rolnicy niosą wieńce dożynkowe zrobione z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz polnych kwiatów. Potem starosta i starościna dożynkowy wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzowi. Najczęściej jest nim kapłan lub przedstawiciel lokalnej administracji samorządowej. Składane są też symboliczne dary z tegorocznych plonów, przetwory mięsne i owoce.

(MK)
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica