Polskie Koleje Linowe przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym prowadzą na Kasprowym Wierchu akcję edukacyjną #STACJAEDUKACJA

Polskie Koleje Linowe przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym prowadzą na Kasprowym Wierchu akcję edukacyjną #STACJAEDUKACJA
Wznieś się na wyżyny wiedzy i weź udział w akcji #STACJAEDUKACJA na Kasprowym Wierchu

Jeśli chciałbyś lepiej poznać Tatry oraz zasady, które pozwolą nam wspólnie zadbać o tatrzańską przyrodę, koniecznie wybierz się koleją linową na Kasprowy Wierch i weź udział w wakacyjnej akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA, której organizatorami są Polskie Koleje Linowe oraz Tatrzański Park Narodowy.

W ramach prowadzonej akcji edukacyjnej na Kasprowym Wierchu przewodnicy opowiadają o górskiej topografii, ochronie przyrody, tatrzańskich zwierzętach i roślinności, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową, która od 1936 roku wozi turystów na ten górski szczyt.

Wakacje to dobry czas, żeby rozkoszować się pięknem Tatr, ale też odpowiedni moment, by odkryć je na nowo i dowiedzieć się jak dbać o górską przyrodę.

Tatry są jednym z najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce. Zgodnie z informacją TPN w roku 2019 odwiedziło je ponad 3,9 mln turystów, a w roku 2020 ponad 3,47 mln osób. Dlatego tak ważne jest by korzystać z piękna Tatr w sposób odpowiedzialny, szanować przyrodę i być świadomym zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują na Kasprowym Wierchu akcję edukacyjną #STACJAEDUKACJA.

- Dla PKL, jako jednego z organizatorów akcji, ważna i kluczowa jest edukacja turystów na temat właściwego zachowania oraz respektowania zasad panujących w górach. Chcemy odwiedzającym Tatry przekazać wiedzę, która pozwoli jeszcze bardziej poznać i zrozumieć ich naturę. Projekt ma również na celu zwiększenie świadomości na temat poszanowania przyrody. Do udziału w akcji zapraszamy wszystkich odwiedzających ośrodek PKL Kasprowy Wierch, zarówno wielbicieli Tatr, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z górami – mówi Patryk Białokozowicz, Członek Zarządu PKL.

Zasady udziału w akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA

Planujesz wyjechać koleją linową PKL na Kasprowy Wierch?

To dobrze się składa, bo w cenie biletu bez dodatkowej opłaty możesz wziąć udział w akcji edukacyjnej #STACJAEDUKACJA. Wystarczy, że po wyjechaniu na Kasprowy Wierch podejdziesz do przewodników, którzy czekają na turystów codziennie od godziny 9:30 do 15:30 w oznakowanych miejscach. Organizatorzy planują także oprowadzanie uczestników zainteresowanych akcją edukacyjną szczytem Kasprowego Wierchu przez przewodników by zaprezentować jak najwięcej szczegółów związanych z tatrzańską przyrodą.

- W dobie wciąż rosnącej ilości turystów odwiedzających co roku Tatry, stawiamy na edukację. Wierzymy, że jest to najlepszy sposób przygotowania turystów do odpowiedzialnego zwiedzania Tatr, bez szkody dla ich cennych walorów przyrodniczych. Zawsze chętnie angażujemy się̨ we wszystkie wydarzenia edukacyjne. Jesteśmy w Internecie, w szkołach, na rożnego rodzaju eventach lokalnych (i nie tylko), a także w terenie. Jednym z naszych głównych celów jest przekazywanie misji Parku do najszerszego grona odbiorców. Dlatego też aktywnie uczestniczymy i współtworzymy akcję #STACJAEDUKACJA. Ta ulokowana jest na szczycie Kasprowego Wierchu, gdzie co godzinę kolejka wywozi nawet 360 osób. Jest więc kogo edukować – komentuje Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W trakcie codziennych spotkań na Kasprowym Wierchu przewodnicy opowiadają turystom o prawidłowych zachowaniach w górach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego by wspólnie zadbać o tatrzańską przyrodę. Akcja edukacyjna może być sposobem do uzyskania koniecznej wiedzy co do właściwego zachowania w górach, choćby podczas nagłego załamania pogody czy spotkania niedźwiedzia w trakcie wędrówki. Słuchacze biorący udział w akcji #STACJAEDUKACJA poznają zasady panujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także jakie trudności mogą napotkać odwiedzających góry i na co zwrócić szczególną uwagę na szlakach.

W ramach akcji edukacyjnej na Kasprowym Wierchu usłyszymy od przewodników także ciekawostki związane z ukształtowaniem Tatr, informacje dotyczące najszybszej prędkości wiatru, czy największej pokrywy lodowej, a także wiadomości przyrodnicze opowiadające o gatunkach zwierzą i roślin występujących tylko w Tatrach.

Miłośnicy tatrzańskiej fauny i flory z pewnością uzyskają odpowiedzi nawet na najbardziej szczegółowe pytania – dowiemy się na jaką największą odległość potrafi skoczyć kozica górska w dal lub wzwyż, czy jaką temperaturę ciała mają świstaki.

Przewodników na Kasprowym Wierchu, bardzo łatwo rozpoznać. Ich charakterystycznym znakiem jest pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #STACJAEDUKACJA oraz oznaczeniami PKL i TPN. Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.

Youtube
https://youtube.com/embed/9zkLHFZOEvQ

Tatry – góry wyjątkowe

Tatry liczą około 60 kilometrów długości, a ich powierzchnia wynosi 800 km². Dzielą się na Tatry Bielskie, Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. 22% powierzchni tych niezwykłych gór leży na obszarze Polski, pozostała część znajduje się na terenie Słowacji. Kozi Wierch jest najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski. Wznosi się on w długiej wschodniej grani Świnicy pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów.

Świat przyrody Tatr został doceniony na przełomie XVIII i XIX wieku przez badaczy. To właśnie ich prace ukazały, jak ogromne bogactwo przyrody i niepowtarzalny charakter kryją w sobie Tatry. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów został utworzony Tatrzański Park Narodowy, który rozpoczął swoją działalność w 1955 roku. Powierzchnia parku wynosi 21197 ha i jest jednym z większych parków narodowych w Polsce. Około 70 procent jej powierzchni zajmują lasy i kosodrzewiny, a pozostałe 30 procent, to murawy wysokogórskie, skały i wody.

Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem przez sklep internetowy PKL

PKL rekomenduje zakup biletów na wybrany dzień i godzinę poprzez sklep internetowy www.pkl.pl lub w biletomatach. Na Kasprowy Wierch obowiązuje sprzedaż biletów imiennych.

W ośrodkach PKL prowadzona jest bieżąca dezynfekcja powierzchni wspólnych, w wagonikach kolei i budynkach obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica