Poświęcenie odnowionej cerkwi św. Bazylego w Koniecznej

Poświęcenie odnowionej cerkwi św. Bazylego w Koniecznej
Prawosławna cerkiew pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego wybudowana została w latach 1903-1905. Po wysiedleniu Łemków, od 1947 opuszczona świątynia niszczała, dlatego też w 1952 roku postanowiono ją rozebrać. Ocalała tylko i wyłącznie dzięki protestom miejscowej ludności.

W 1969 roku cerkiew przejął Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i od tego czasu zaczęto remontować świątynię. Pomalowano dach, wymieniono okna i drzwi, dokonano konserwacji ścian na zewnątrz. W 2004 roku naprawiono pokrycie dachowe, które zostało bardzo zniszczone przez burzę. W późniejszym czasie zamontowano instalację odgromową a w 2010 roku wykonano prace przy elewacji i wymianie pokrycia dachowego z blachy ocynkowanej na miedzianą. W 2015 roku przystąpiono do renowacji zabytkowego ikonostasu, dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Cerkiew jest usytuowana w niewielkiej miejscowości Konieczna, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie, przy granicy ze Słowacją. Jest świątynią filialną parafii w Zdyni. Została odnowiona dzięki współpracy z Fundacją „Dialog Narodów” Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

21 lipca b.r. wyremontowaną cerkiew poświęcił Jego Ekscelencja, Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki, przy asyście duchowieństwa Dekanatu Gorlickiego oraz duchownych z Diecezji Białostocko-Gdańskiej i Słowacji. W uroczystościach uczestniczył również ks. Piotr Pupczyk, proboszcz parafii pw. św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju.

Do prestołu, najważniejszego miejsca ołtarza, włożono relikwie św. kapłana męczennika Maksyma Sandowicza, syna ziemi łemkowskiej, a ściany cerkwi namaszczono św. mirem.

Proboszczem parafii jest ks. Arkadiusz Barańczuk.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot.aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica