Sądecka grupa „SPEED” już od roku walczy z piratami drogowymi

Sądecka grupa "SPEED" już od roku walczy z piratami drogowymi
Po odprawie wsiadają w szybkie radiowozy – zarówno te oznakowane, jak i nie. Nigdy nie wiedzą, co się wydarzy podczas ich służby danego dnia, ale mają jeden cel – skutecznie eliminować z dróg najbardziej krewkich zmotoryzowanych zmniejszając poczucie bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy. Właśnie tak działają funkcjonariusze sądeckiej grupy „SPEED”, którzy od roku walcząc z piratami drogowymi, dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Pierwsza grupa „SPEED” powstała w Komendzie Stołecznej Policji pod koniec 2018 roku, a że ta formuła bardzo dobrze się sprawdziła, 19 lipca 2019 roku powołano takie grupy w każdej komendzie wojewódzkiej, w tym również w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, gdzie swoją pracę rozpoczął Wojewódzki Nieetatowy Zespół ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „SPEED”. W jego skład weszli również specjalistycznie przeszkoleni i najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej Policji, którzy od tego czasu, każdego dnia wyruszają na drogi Sądecczyzny i okolicznych powiatów, gdzie niestrudzenie walczą z przejawami agresji oraz notorycznym łamaniem przepisów przez kierujących. I nie chodzi tu tylko o przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale również o nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie oraz inne niebezpieczne zachowania.

Drogowy bandytyzm coraz częściej przekonuje jego świadków, aby podzielić się zapisem zarejestrowanym przez samochodowe kamery, dlatego funkcjonariusze zajmują się również monitorowaniem i analizą umieszczonych w Internecie nagrań obrazujących pirackie wyczyny czy zbieraniem informacji np. o nielegalnych wyścigach. Dzięki temu mogą jeszcze skuteczniej walczyć z piratami drogowymi.

Mundurowi z sądeckiej grupy „SPEED” przez ostatnie 12 miesięcy mieli ręce pełne roboty. W tym czasie skontrolowali 3 677 pojazdów, ujawniając 26 nietrzeźwych kierowców oraz 4 873 wykroczenia i 48 przestępstw. W efekcie funkcjonariusze nałożyli 4 300 mandatów i skierowali 97 wniosków do sądu o ukaranie niefrasobliwych kierowców. Policjanci zatrzymali łącznie 87 praw jazdy oraz 238 dowodów rejestracyjnych pojazdów, w tym 155 za zły stan techniczny. Wielokrotnie ujawniali również pojazdy, w których wskazania drogomierza różniły się o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od stanu odnotowanego przez diagnostów podczas ostatnich badań technicznych.

Niemal każdego dnia policjanci grupy „SPEED” spotykają się z przypadkami rażącego naruszania przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z nadmierną prędkością, która jest główną przyczyną zdarzeń drogowych i każdego roku generuje ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków w Polsce. Blisko 2 tys. kierujących, skontrolowanych przez funkcjonariuszy sądeckiej grupy „SPEED”, przekroczyło dopuszczalną prędkość, w tym 76 w terenie zabudowanym przekroczyło ją o więcej niż 50km/h. Tylko w lipcu tego roku funkcjonariusze kilkukrotnie zatrzymywali kierujących, którzy jechali w terenie zabudowanym z prędkością powyżej 110km/h.

Niechlubnym rekordzistą, jeśli chodzi o nadmierną prędkość był kierowca, który al. Piłsudskiego w Nowym Sączu, przy ograniczeniu do 60km/h, pędził z prędkością 168km/h, czyli niemal o 100 więcej niż powinien, a w dodatku wyprzedzał na przejściu dla pieszych i nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Za popełnione wykroczenia policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, na jego konto trafiły łącznie 22 punkty karne, a jego portfel stał się lżejszy o 1000 złotych…

Trzeba pamiętać, że nadmierna prędkość jest zagrożeniem nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego, np. w przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza jego szanse na przeżycie… Dlatego funkcjonariusze sądeckiej grupy „SPEED”, na drogach miasta i powiatu wielokrotnie prowadzili również wzmożone działania kontrolne pojazdów, które były odpowiedzią na sygnały docierające do policjantów ze strony mieszkańców Sądecczyzny. Przypominamy, że każdy może poinformować Policję np. o miejscu, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub wysyłając zarejestrowany materiał filmowy z agresywnym zachowaniem innego uczestnika ruchu na adres mailowy: stopagresjidrogowej@nowy-sacz.policja.gov.pl.

Policjanci sądeckiej grupy „SPEED” nie tylko walczą z brawurą na drogach, ale także można liczyć na ich pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach. W sierpniu 2019 roku mundurowi pilotowali do szpitala w Krynicy-Zdroju mężczyznę, który swoim samochodem wiózł córkę porażoną przez prąd. W takich okolicznościach cenna była każda minuta, a dzięki wsparciu policjantów, poszkodowana mogła na czas dotrzeć do lecznicy, by tam otrzymać fachową pomoc medyczną.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: podkom. Justyna Basiaga
           Komenda Miejska Policji w Nowym Saczu
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica