Świąteczna zbiórka żywności „Caritasu”.

Świąteczna zbiórka żywności "Caritasu".
Trwa bowiem świąteczna zbiórka żywności organizowana przez „Caritas Polska”. Kosze można spotkać w placówkach handlowych. Zebrane w akcji artykuły spożywcze trafią do jadłodajni, domów dla bezdomnych i ośrodków dla osób uzależnionych.

W tym roku po raz osiemnasty rozpoczęła się też ogólnopolska kampania „Caritas” „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, która realizowana jest pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. WDPD polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. 10 groszy ze sprzedaży każdej świecy przekazane zostanie na pomoc głodującym dzieciom w Afryce.
    Od kilku lat kampania przekracza granice Polski, gdyż świece „Caritas” zapalane są na wigilijnych stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i innych krajach.
    Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom wspierają: Gość Niedzielny, Polityka, Eurogospodarka, „Nasz Dziennik”, „Przewodnik Katolicki”, Tygodnik Niedziela i Echo Katolickie. Patronat honorowy nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka.
***
Caritas Polska jest organizacją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, który koordynuje pracę 44 „Caritas” diecezjalnych i archidiecezjalnych. Nawiązuje do tradycji sprzed 1950 roku, a została reaktywowana w październiku 1990 roku. Współpracuje z „Caritas Internationalis” i „Caritas Europa”. Celem działalności jest niesienie pomocy materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym oraz dzieciom z ubogich rodzin. Caritas udziela również pomocy humanitarnej imigrantom, uchodźcom, ofiarom wojen, a także kataklizmów i innych nieszczęść. Organizacja utworzyła również placówki opiekuńczo - wychowawcze, w tym Stacje Opieki Caritas, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno - Opiekuńcze, Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dziennego pobytu dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Obecnie diecezjalne Caritas prowadzą w całej Polsce 162 świetlice socjoterapeutyczne, do których uczęszcza około 5300 dzieci. Do 369 świetlic parafialnych przychodzi blisko 15 tys. dzieci, a do 47 innych świetlic – prawie 2 tys. dzieci i młodzieży szkolnej. Caritas przygotowała i wdrożyła wiele programów ukierunkowanych zarówno na pomoc krajową (organizacja zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, Program Skrzydła, Okno życia) i zagraniczną (Adopcja na odległość).
 
Małgorzata Kareńska


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica