Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
W trzeci weekend listopada, jak co roku, będziemy obchodzić Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W organizowanych z tej okazji uroczystościach 19 listopada 2017 r. w Zabawie k. Tarnowa wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Inauguracja tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędzie się 17 listopada 2017 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym dniu dla młodzieży zostanie przygotowany program edukacyjny „Road Show”.

     19 listopada 2017 r. w Zabawie, w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny odbędzie się msza święta w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Pod pomnikiem ofiar wypadków drogowych zostaną złożone kwiaty oraz zasadzone Drzewo Pamięci. Zaplanowany jest również briefing prasowy oraz spotkanie z ofiarami wypadków drogowych i ich rodzinami.

      - W Polsce w ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych zginęło 3026 osób. To o 3026 osób za dużo. W tym dniu pochylamy się na tymi, którzy mimo naszych starań stracili życie lub zdrowie i nad ich rodzinami, których życie w wyniku wypadku zmieniło się nieodwracalnie – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, Przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

    – Przez cały rok podejmujemy działania zmierzające do zmniejszenia liczby wypadków drogowych – prowadzimy akcje edukacyjne, opracowujemy i wprowadzamy bezpieczniejsze rozwiązania w zakresie legislacji i samej infrastruktury drogowej. W naszych staraniach jesteśmy wspierani przez służby nadzoru nad ruchem drogowym. Bezpieczeństwo ruchu drogowego dotyczy również działań prowadzonych w obszarze ratownictwa i opieki powypadkowej, dziś wspieramy wszystkie te obszary BRD kompleksowo – podkreślił Sekretarz KRBRD Konrad Romik.

     W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędą się rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie oraz warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar wypadków drogowych.

     - Chcemy uczcić ofiary wypadków, pomagać ludziom, którzy przeżyli tragiczne wydarzenia na drodze oraz apelować do kierowców i pieszych o więcej wyobraźni i bezpieczne zachowania. Prawie codziennie do Zabawy przyjeżdżają ludzie, by pomodlić się przy Pomniku Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, który stanął obok sanktuarium bł. Karoliny - mówi kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Szostak.

     Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 2005 z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne obchody odbywają się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Organizatorami obchodów są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

   - Jestem dumny z faktu, że od dekady możemy angażować się, wraz z przedstawicielami władz państwowych, duchowieństwa oraz instytucji społecznych, w dzieło upamiętania ofiar wypadków drogowych. Umacnia to w nas poczucie misji, którą Instytut obrał wiele lat temu, a której celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce – podsumował Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.

Relacja z obchodów będzie dostępna online na profilach FB KRBRD, Fundacji „Przejście” i Centrum Inicjatyw BRD.

MTV 24
Źródło : Kornelia Tenerowicz

 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica