Sylwester. Jak obchodzić się z fajerwerkami ?

Sylwester.  Jak obchodzić się z fajerwerkami ?
Każdego roku w noc sylwestrową dochodzi do groźnych wypadków, spowodowanych nieumiejętnym obchodzeniem się z petardami i fajerwerkami. A wystarczy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa i zachować szczególną ostrożność, by nie doszło do tragedii.

Odpalając fajerwerki zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie swoim oraz innych osób, znajdujących się w pobliżu. Nie należy używać środków pirotechnicznych w dużej grupie osób i w miejscach publicznych. Nie wolno odpalać petard pod wpływem alkoholu, wewnątrz pomieszczeń, na balkonie, a odpalonych trzymać w dłoniach. 
   Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybuchająca petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała (utrata wzroku, palców lub całej ręki!). Dzieci nie powinny bez opieki dorosłych posługiwać się środkami pirotechnicznymi.  Fajerwerków nie wolno też "rozbierać", podchodzić do niewybuchów i próbować ponownie je wystrzelić. Jeśli po odpaleniu lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nigdy nie wolno podchodzić by sprawdzić, co się stało. Może dojść do niekontrolowanego wybuchu. Zawsze trzeba zachować bezpieczną odległość – jest ona podana na instrukcji obsługi.
     Na środkach pirotechnicznych powinna znajdować się instrukcja użycia w języku polskim, która określa sposób odpalenia oraz zawiera ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania. Przed rozpoczęciem odpalania należy ją dokładnie przeczytać. Postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard. 
    Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach mających odpowiednie zezwolenie (koncesję dotyczącą obrotu materiałami pirotechnicznymi). Przed ich zakupem należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (typu pęknięcie, wgniecenie czy wybrzuszenie), nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna, a elementy składowe są ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
  Sprzedaż petard i fajerwerków jest dozwolona tylko pełnoletnim. Sprzedaż ich osobom niepełnoletnim jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. 

(MK),  na pdst. mł. asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak,  Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: KM Policji Nowy Sacz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica