Unijne wsparcia – dla turystyki, ekologii i kultury.

Unijne wsparcia – dla turystyki, ekologii i kultury.
Za dwa lata w Krynicy zostanie zmodernizowany Park Dukieta. Przebudowie ulegnie też koryto potoku Kryniczanka, zasadzone zostaną rośliny, a całości blasku nadadzą nowe, stylowe, energooszczędne latarnie.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu osoby odwiedzające Sądecczyznę i Beskid Niski skorzystają z nowych możliwości wypoczynku oraz interesujących wydarzeń kulturalnych, przedstawiających bogatą tradycję naszego regionu. Środki z RPO pomogą też w walce o czyste powietrze i środowisko.
    W Krynicy-Zdroju zmodernizowany zostanie Park Dukieta, gdzie powstaną m.in.: nowoczesne fontanny i specjalne schody z wygodnymi siedziskami oraz leżakami. Na te projekty przeznaczono ze środków RPO prawie 12 mln zł.
  W pobliskiej gminie Grybów powstanie szlak rowerowy o długości ponad 80 km. Do dyspozycji podróżujących na dwóch kółkach będzie specjalnie oznakowana trasa z wiatami przystankowymi, gdzie będzie można odpocząć lub potrenować na specjalnych siłowniach zewnętrznych. Na całym odcinku – przebiegającym przez niemal wszystkie miejscowości gminy Grybów – powstanie też 17 przystanków rowerowych. Zaprojektowane wiaty i przystanki nawiążą do architektury ziemi grybowskiej – będą zbudowane z drewna i będą posiadać dwuspadowe dachy. Unijne dofinansowanie dla tego projektu to prawie 400 tys. zł.
   Dzięki przekazanym umowom zostaną wymienione też stare i nieekologiczne kotły w kilkuset domach powiatu nowosądeckiego (gminy: Chełmiec, Korzenna, Łącko, Stary Sącz oraz miasto Nowy Sącz). Zostaną one zastąpione spełniającymi najwyższe normy kotłami na węgiel, gaz, biomasę i paliwa stałe, co zdecydowanie wpłynie na ograniczenie smogu.
    Mieszkańcy ziemi sądeckiej skorzystają też z interesujących zajęć edukacyjnych, dzięki którym dowiedzą się więcej na temat tego, dlaczego warto wspólnie dbać o ochronę naszego środowiska. W sumie w domach całej Małopolski zostanie wymienionych ponad 26,5 tys. nieekologicznych pieców na co przeznaczono aż 295 mln zł z RPO. Tylko na Sądecczyznie zniknie 4,3 tys. najgorszej jakości pieców, na co przeznaczono ponad 50 mln zł z UE. To jednak nie jedyne działanie, dzięki któremu ziemia sądecka będzie jeszcze bardziej ekologiczna.
  W gminie Łabowa rozbudowana zostanie oczyszczalnia ścieków i powstanie nowa sieć kanalizacji sanitarnej. Inwestycje te pozwolą nie tylko na większy dostęp mieszkańców do najwyższej jakości wody, ale też na ochronę tych wyjątkowych i pięknych terenów, leżących na obszarze Natura 2000. W ramach dwóch projektów, dla których dofinansowanie wynosi ponad 6,5 mln zł, powstaną też przydomowe przepompownie ścieków.
 
oprac. (MK) fot. UMWM

 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UMWM

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica