W upalny weekend zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

W upalny weekend zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych
Za oknem piękna pogoda, na Sądecczyznę dotarła fala upałów, a temperatura nadal rośnie. Taka aura sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, dlatego w miejscowościach turystycznych naszego regionu spodziewamy się przyjazdu większej ilości turystów. Jednocześnie przypominamy, że takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w szczególny sposób powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo.

PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA NA CZAS WEEKENDOWEGO WYJAZDU

Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi.
• Nie wolno zostawiać kluczy w tzw. „schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi).
• Trzeba unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i dużej ilości biżuterii. Na czas wyjazdu cenne rzeczy warto przekazać do przechowania osobom godnym zaufania lub zdeponować je w banku.
• Należy być dyskretnym i nie opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe, a w trakcie pobytu nie zamieszczać zdjęć w mediach społecznościach.

PODRÓŻUJĄC SAMOCHODEM PAMIĘTAJ O BEZPIECZEŃSTWIE

• Przed wyjazdem w dalszą trasę kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu, jak również zadbać o siebie i przede wszystkim wypocząć.
• Siadając za kierownicą bezwzględnie należy być trzeźwym!
Dzieci podróżujące samochodem powinny być odpowiednio zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących.
• Podczas jazdy należy zawsze przestrzegać przepisów oraz zwracać uwagę na innych użytkowników drogi. Warto też na bieżąco śledzić komunikaty drogowe podawane przez media.
• Jazda podczas upału, kiedy wnętrze pojazdu jest przegrzane, jest obciążająca dla kierowcy i wymaga zwiększonej koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, mogą być bardziej senni, dlatego należy robić częstsze przerwy w jeździe.
• Po dotarciu do celu podróży należy upewnić się, że samochód jest zaparkowany w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy - blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu.
• Na uwadze trzeba mieć też mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, tabletów, torebek, itp.

NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W ROZGRZANYM POJEŹDZIE

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę!
• Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o którym najczęściej informują odpowiednie tablice - najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna - wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu - trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
• Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.
W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nad Jeziorem Rożnowskim codziennie w godzinach 8-20 pełnią służbę policjanci Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie (numer alarmowy: 723 694 982).

Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, bo to w dużej mierze od nas samych zależy czy będzie to bezpieczny weekend, po którym pozostaną tylko miłe wspomnienia.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Aneta Izworska
            Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica