W upalny weekend zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

W upalny weekend zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych
Za oknem piękna pogoda, na Sądecczyznę dotarła fala upałów, a temperatura nadal rośnie. Taka aura sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, dlatego w miejscowościach turystycznych naszego regionu spodziewamy się przyjazdu większej ilości turystów. Jednocześnie przypominamy, że takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w szczególny sposób powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo.

PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA NA CZAS WEEKENDOWEGO WYJAZDU

• Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi.
• Nie wolno zostawiać kluczy w tzw. „schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi itp.).
• Trzeba unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i dużej ilości biżuterii. Na czas wyjazdu cenne rzeczy warto przekazać do przechowania osobom godnym zaufania lub zdeponować je w banku.
• Należy być dyskretnym i nie opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe, a w trakcie pobytu nie zamieszczać zdjęć w mediach społecznościach.

PODRÓŻUJĄC SAMOCHODEM ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

• Przed wyjazdem w dalszą trasę kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu, jak również zadbać o siebie i przede wszystkim wypocząć.
• Siadając za kierownicą bezwzględnie należy być trzeźwym!
• Dzieci podróżujące samochodem powinny być odpowiednio zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach czy innych urządzeniach przytrzymujących.
• Podczas jazdy należy zawsze przestrzegać przepisów oraz zwracać uwagę na innych użytkowników drogi. Warto też na bieżąco śledzić komunikaty drogowe podawane przez media.
• Jazda podczas upału, kiedy wnętrze pojazdu jest przegrzane, jest obciążająca dla kierowcy i wymaga zwiększonej koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, mogą być bardziej senni, dlatego należy robić częstsze przerwy w jeździe.
• Po dotarciu do celu podróży należy upewnić się, że samochód jest zaparkowany w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy – blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu.
• Na uwadze trzeba mieć też mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, tabletów, torebek, itp.

NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W ROZGRZANYM POJEŹDZIE

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę!
• Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice – najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna – wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu – trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
• Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
• Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu (i podobnie działających substancji), ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.
W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nad Jeziorem Rożnowskim codziennie w godzinach 8-20 pełnią służbę policjanci Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie (numer alarmowy: 723 694 982).

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO NA SZLAKU TURYSTYCZNYM

• Przed wyruszeniem na szlak należy koniecznie zwrócić uwagę na prognozę pogody, zabezpieczyć się w odpowiednie ubranie, sprzęt, jedzenie. Przed wyruszeniem na wycieczkę dobrze jest pozostawić wiadomość w pensjonacie, schronisku czy kwaterze – o celu wycieczki, trasie i przewidywanym czasie powrotu. Informacje te mogą mieć fundamentalne znaczenie w nagłych przypadkach.
• Warto dobrze zapoznać się z planowaną trasą, zabrać mapę i telefon komórkowy z naładowaną baterią, aby w razie potrzeby wezwać pomoc.
• Wybrany szlak turystyczny powinien być dostosowany do umiejętności i aktualnych możliwości, a trasę należy przemierzać wyłącznie po oznakowanych ścieżkach i stosować się do tablic informacyjnych. Najmłodsi nie powinni oddalać się od opiekunów.
Nie wolno podchodzić do dzikich zwierząt oraz ich dokarmiać.
• Nie należy rozpalać ogniska w lesie, hałasować i śmiecić.
• W razie zagrożenia należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc służb ratunkowych: GOPR – 48 601 100 300, TOPR – +48 601 100 300, +48 18 20 63 444 lub Europejski Numer Alarmowy – 112.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Aneta Izworska
            Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica