Waldemar Malicki w krynickim koncertowym show „z klasyką po bandzie”

Waldemar Malicki w krynickim koncertowym show  "z klasyką po bandzie"
W ramach cyklu wydarzeń Krynica Źródłem Kultury, 16 lutego w Pijalni Głównej przed publicznością wystąpił ze swoim programem muzycznym pt. „z klasyką po bandzie” Waldemar Malicki, jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich; solista, kameralista, improwizator.

Niesamowita muzyka, żarty połączone z wyśmienitym humorem, koncert pełen temperamentu. To wszystko tworzy czteroosobowa formacja w koncertowym show,  w takt melodii wygrywanych przez wirtuoza Waldemara Malickiego, który łączy brzmienia poważnej muzyki klasycznej z brzmieniami popkultury. W ten sposób powstają jakby nowe dzieła muzyczne, z niesamowitym aranżem.

„Klasyka po bandzie”, opowiada o otaczającej nas aktualnej rzeczywistości. Ta jakby zabawa, z lekką łatwością skłania widzów do refleksji i do myślenia. Wszechstronność talentu Waldemara Malickiego pozwala mu wykonywać różne „układanki muzyczne”, które naprawdę zadziwiają sposobem i stylem wykonania oraz zaskakują elegancją wykonania , przez co bawią publiczność zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii, uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami. Nagrał ponad 40 płyt, z których trzy z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Bacha otrzymały w latach 1997, 2000,i 2003 nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.

Tuż przed wieczorem muzycznym pianista zgodził się na krótką rozmowę, w której w sposób humorystyczny opowiedział o programie pt. „z klasyką po bandzie”.

- „Jesteśmy w Krynicy-Zdroju, w Pijalni Głównej. Krynica-Zdrój to miasto, które wszystkim Polakom kojarzy się z muzyką i oczywiście będzie to również wieczór muzyczny. Nasz koncert nie jest koncertem tylko rodzajem muzycznego przedstawienia, gdzie ścierają się najróżniejsze elementy, konflikty i niechęci głównie. Bo się wszyscy, nie lubimy w ekipie. To znaczy ekipa składa się ze mnie, niestety i trójki kolegów: Anity Rywalskiej – sopran / tak to nazwijmy, ale co to…./ , Marcina Pomykały / tenor, bez sensu zupełnie…/ i postaci charakterystycznej, to jest Małgorzaty Krzyżanowicz, która niby gra na wiolonczeli / ale co to za gra… /. To wszystko będzie na tym koncercie.
Do tej pory wykonaliśmy kilkaset tego typu koncertów w całym kraju, wiele osób przyszło i większość żałuje do dzisiaj. Tak że miło mi że państwo na nim nie będą a ci co będą, no to polecam ich opiece opatrzności.
W historii muzyki było zawsze tak, że wielcy kompozytorzy tworzyli muzykę ale inni wielcy kompozytorzy robili sobie z nich czasami dowcipy, więc ten element humorystyczny w muzyce klasycznej, w jej historii w ostatnich kilku wiekach, ładnych kilku wiekach absolutnie jest dostrzegalny. Natomiast dzisiaj muzyka klasyczna jest muzyką muzealną, wykonywaną dla odpowiednich środowisk, które są w stanie zainwestować w siebie, mają w sobie rozwiniętą wrażliwość, umiejętność słuchania i tak dalej. Te środowiska są w stanie konsumować , rozumieć tę muzykę, a reszta w zasadzie nie rozumie. Jeżeli ktoś z tej reszty chce wysłuchać muzykę klasyczną to stara się ją słuchać połączoną z jakimś humorem. Ten humor z reguły to jest taki humor infantylny. Czyli ktoś opowiada dowcip, później śpiewają trzej tenorzy albo trzydziestu tenorów bo takie są plantacje tenorów, którzy występują i na tym polega ten humor w muzyce.
U nas jest inaczej, nasz humor jest złośliwy i opiera się na samej muzyce. Czyli wchodzimy w głąb muzyki, dokonujemy operacje na żywym ciele, jakiegoś utworu. I w ogóle jesteśmy ogólnie penetrujący w głąb i złośliwi na zewnątrz”
- Pozdrawiam serdecznie - Waldemar Malicki

Artysta wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością wraz ze swoją formacją : 
Wiolonczela - Małgorzata Krzyżanowicz
Sopran Anita - Rywalska, mistrzyni wokalistyki i rozbrajających
Tenor - Marcin Pomykała, fascynujący świetnym głosem i zmysłem aktorskim.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica