Zdynia. Zapłonęła „Łemkowska Watra”.

Zdynia. Zapłonęła "Łemkowska Watra".
Na tegorocznych (21 – 23 lipca), jubileuszowych obchodach XXXV Łemkowskiej Watry wystąpiło około 50 wykonawców i zespołów z Polski, Ukrainy, Serbii i Słowacji, które przedstawiły dawne zwyczaje Łemków, ich folklor oraz muzykę współczesną.
 
Łemkowska Watra w Zdyni (od 1990 roku) jest coroczną imprezą kulturalną, gromadzącą społeczność łemkowską z całego świata. Wcześniej organizowana była w Czarnej (1983 - 1984), Hańczowej (1985 ) i Bartnem (1986 – 1989).
   „Łemkowska Watra” jest czasem dialogu międzykulturowego o wymiarze trasgranicznym polsko - słowacko - ukraińskim. Wydarzenie jest okazją do wymiany myśli na rzecz dobrosąsiedzkich relacji, a przede wszystkim zrozumienia specyfiki łemkowskiej kultury i historii.  Składa się z koncertów, spotkań z twórcami, a także warsztatów, wystaw i kiermaszów. Oprócz tego prezentowane są ginące rzemiosła, a - dodatkowo - dla miłośników literatury organizowany jest cykl spotkań poetycko - literackich. Do dzieci skierowana jest „Watroczka" oraz Łemkowska Spartakiada, w której najmłodsi mogli wykazać się sprawnością fizyczną. Organizator: Zjednoczenie Łemków. Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
(MK). fot. aut. 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica